تبلیغات
موسسه «تسنیم» در اردبیل - بیماریهای کبد
چهارشنبه 29 آبان 1392

بیماریهای کبد

   نوشته شده توسط: موسسه تسنیم    نوع مطلب :مقالات ،

 1-درمان در طب نوین : در طب نوین درمان اختصاصی برای کبد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب (قطعا با نظر پزشک معالج نه به طورخودسرانه) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید.


2- درمان وپیشگیری در طب سنتی : در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از انها میتوان تركیباتی بدست آورد كه بوسیله آنها براحتی و با موفقیت كامل كبد چرب درمان میشود، در ذیل به یكی از نسخه های مجرب و آزموده شده كه به راحتی كبد چرب را درمان نموده اشاره میكنیم.


شربت پاكسازی كبد پارسی طب :(عرق هفت گیاه)
در تهیه این عصاره گیاهانی بکار رفته که همگی در دفع مواد زائد از خون و کبد نقش بسزایی دارند. همچنین با توجه به اینکه این دارو از لطافت زیادی برخوردار است قابلیت جذب شدن و  نفوذ به اعماق مویرگهای بدن را دارد ، بر این اساس درمان بیماریهایی به شرح ذیل با استفاده از این دارو به سادگی انجام پذیر است: غلظت خون ، چربی خون ، ، خواب رفتن اعضای بدن و ضعف کبد. و همچنین چون این دارو توانایی سم زدایی و چربی زدایی بالایی دارد درمان بسیار قابل توجهی برای انواع بیماریهای کبدی است و مخصوصا کبد چرب را به سهولت درمان مینماید.
ضمنا این عصاره سرشار از ویتامینه C، B،A میباشد و برای درمان بیماریهای صفراوی از قبیل کبودی رنگ چهره و لبها ، احساس گرمای زیاد بدن ، صفرا مزاجی و یرقان بسیار موثر میباشد

علائم و نشانه‌های بیماری‌های كبدی كبد در بسیاری از اعمال حیاتی دخالت دارد. بنابر این با بروز اختلال در كار كبد انتظار وقوع علائم زیادی می‌رود ولی به علت ظرفیت جبران بالای كبد اغلب بیماری‌های كبدی تا مراحل پیشرفته علامت خاصی را نشان نمی‌دهند.

اغلب علائم اولیه علائم غیراختصاصی بوده و در بسیاری از بیماری‌ها دیده می‌شوند. از بارزترین علائم بیماری‌های كبد خستگی و بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ و علائم شبیه آنفلوانزا است. چنان كه مشاهده می‌شود این علائم بارها در بسیاری از افراد تجربه شده، پس نمی‌تواند عاملی برای تشخیص هپاتیت باشد ولی در صورت طول كشیدن، پیدا نشدن علت دیگری برای بروز آنها و همراهی با علائم اختصاصی‌تر می‌توانند شك پزشك را برانگیزند. در این فصل هدف بررسی علائم اختصاصی‌تر بیماری‌های كبدی است.

1ـ زردی (یرقان): مشهورترین نشانه بیماری‌های كبدی در بین مردم زردی است. به علت عدم اطلاع بسیاری از مردم زردی را معادل هپاتیت یعنی یك بیماری می‌دانند. در حالی كه زردی نشانه بیماری است نه خود بیماری. علت زرد شدن بیمار رسوب رنگدانه‌ای به نام بیلی‌روبین در مخاطات مثل سفیدی چشم و پوست می‌باشد. با توجه به سیر سوخت و ساز این رنگدانه نشانه زردی می‌تواند به علت اختلالات خونی، بیماری‌های كبدی، بیماری‌های عفونی، مصرف برخی مواد شیمیایی و غذایی مثل هویج باشد. پس زردی به تنهایی نمی‌تواند دال بر بیماری كبدی باشد.

شكل چگونه می‌توان عوامل مختلفی را كه باعث زردی می‌شوند تشخیص داد؟

 برخی نشانه‌های بالینی قبل از كمك گرفتن از آزمایشگاه می‌تواند راهگشا باشد. در صورتی كه زردی به علت مصرف زیاد مواد كاروتن‌دار مثل هویج باشد مخاطات درگیر نیستند یعنی چشم بیمار زرد نمی‌شود. زردی حاصل از بیماری‌های خونی معمولاً به رنگ كهربایی است در حالی كه زردی ناشی از بیماری‌های كبدی به نارنجی نزدیكتر است. وجود تب همزمان با زردی عموماً نشانه بیماری‌های عفونی نظیر تب مالت است در حالی كه در هپاتیت زردی پس از قطع تب عارض می‌گردد. برخی زردی‌ها هم به علت نقص‌های ژنتیكی است. در یك بیماری موسوم به ژیلبرت نقص برداشت بیلی‌روبین توسط سلول‌های كبدی باعث زرد شدن پوست و چشم‌ها می‌شود. این بیماری به هیچ وجه خطرناك نیست و زردی آن متناوب بوده و در صورت خستگی و گرسنگی بروز كرده و یا تشدید می‌شود. معمولاً چنین سابقه‌ای در بستگان فرد وجود دارد. این نقص نیازی به درمان نداشته و فقط باید به فرد مبتلا از نظر بی‌خطر بودن بیماری اطمینان داد.

آیا زردی كه در برخی نوزادان تازه متولد شده رؤیت می‌شود یك بیماری كبدی است؟

علت زرد شدن نوزادان بستگی به زمان وقوع دارد. در صورتی كه این زرد شدن پس از روز سوم و تا پایان هفته اول تولد باشد زردی فیزیولوژیك نامیده شده و به علت تغییرات خونی نوزاد است و خطری ندارد. ولی از جهت اطمینان و در صورت بالاتر رفتن از حد معینی معمولاً نوزاد بستری شده و برخی آزمایش‌های لازم انجام می‌شود. در صورتی كه سطح بیلی‌روبین خیلی بالا باشد برای جلوگیری از صدمه بیلی‌روبین به بافت مغز نیاز به تعویض خون پیدا می‌شود. شكل در صورتی كه زردی پس از هفته اول تولد بروز كند ممكن است به علت مصرف شیر مادر باشد كه می‌بایست شیر قطع و پس از چند روز مجدداً شروع شود. در این صورت هیچ خطری نوزاد را تهدید نمی‌كند. در صورتی كه زردی همراه با تشنج، خوب شیر نخوردن و سایر علائم باشد احتمالاً نقص‌های ژنتیكی و آنزیمی نادر در كار است كه باید با پزشك مجرب و متخصص مشورت كرد و شیرهای مخصوص برای بیمار تجویز شود. در هر صورت زردی نوزاد در اغلب موارد منشأ كبدی ندارد و واگیردار نیست.

آیا زردی واگیردار است؟

این پرسش بارها و بارها توسط مردم پرسیده شده است. چنان كه گفته شد زردی بیماری نیست بلكه صرفاً نشانه‌ای از یك بیماری است. بنابر این باید علت زمینه‌ای آن را یاقت. در صورتی كه منشاء آن بیماری عفونی (ویروس، میكروب) باشد واگیردار بوده و در صورتی كه عامل آن به فرد دیگری سرایت كند می‌تواند باعث بروز زردی شود.

2ـ درد و احساس سنگینی سمت راست شكم: در برخی بیماری‌های كبدی به علت التهاب و هجوم سلول‌های دفاعی كبد متورم شده و حجمش افزایش می‌یابد. چون كبد در داخل یك پوسته لیفی محكم قرار دارد این افزایش حجم باعث كشیده شدن پوسته و احساس درد می‌شود. البته درد یافته شایعی نبوده و اغلب مبهم و ضعیف است. شایان ذكر است اگر منشاء درد كیسه صفرا و علت آن انسداد مجرای خروجی باشد درد شدید بوده و به صورت متناوب (یعنی همراه با شدت و ضعف) است. برخی بیماران هم به همان علت افزایش حجم كبد از احساس سنگینی در ناحیه بالا و راست شكم شكایت دارند.

3ـ تورم پاها: با اختلال كاركرد كبد و عدم تولید مناسب آلبومین، مایع جاری در داخل رگ‌ها از نظر فیزیكی توانایی باقی ماندن در رگ‌ها را نداشته و از آنها خارج و وارد فضای بین بافتی سلول‌ها می‌شود. مایع به علت وزنی كه دارد به پایین‌ترین نقطه یعنی پاها می‌رود. در طول روز كه فرد می‌ایستد و یا نشسته است مایع در پاها جمع شده و باعث تورم تا مچ و در موارد شدیدتر ساق، ران و حتی نواحی تناسلی می‌شود. ورم ناشی از بیماری های كبدی سفت بوده و در صورت فشار دادن با انگشت حفره ناشی از آن مدتی باقی مانده و به این ترتیب از ورم ناشی از بیماری‌های قلبی مجزا می‌شود. بیماری‌های قلبی و كلیوی هم ممكن است باعث تورم پاها شوند.

4ـ بزرگی كبد و طحال: با التهاب كبد و تجمع خون در آن سلول‌های كبدی بزرگتر از حالت عادی شده و از زیر دنده‌ها خارج می‌شود. لمس بافت كبد در شكم و در فواصل زیاد از دنده تحتانی معمولاً نشانه یك بیماری تلقی شده و باید بررسی شود. خون طحال از طریق ورید مخصوصی به نام پورت به كبد تخلیه می‌شود. در صورت بروز هر اختلالی در كبد این عمل با مشكل مواجه شده و خون در طحال جمع می‌شود. بنابر این اندازه طحال بزرگ شده و باعث احساس درد و سنگینی در ناحیه چپ شكم و نیز لمس این عضو به صورت یك توده می‌شود.

5ـ تمایل به خونریزی: در صورت شكسته‌شدن پوشش طبیعی رگ نیاز به پلاكت‌ها و عوامل انعقادی است. در بیماری‌های كبدی ساخت عوامل انعقادی دچار اختلال شده و زمان خونریزی بیش از حالت طبیعی طول می‌كشد به این ترتیب در بدن بیمار با ضربات عاید ممكن است خونریزی روشن و یا مناطق كبودی مشاهده شود.

6ـ تظاهرات هورمونی: بسیاری از هورمون‌ها در خون توسط آلبومین حمل می‌شوند. از مهمترین این هورمون‌ها هورمون جنسی زنانه یا استروژن است در صورت كاهش آلبومین سطح آزاد این هورمون در خون افزایش یافته، آثار فعالیت زیاد آن به خصوص در مردان دیده می‌شود این علائم به صورت بزرگ شدن سینه‌ها، كوچك شدن بیضه‌، كاهش تمایلات جنسی (هر 3 علامت فوق در مردان دیده می‌شود) و قرمز شدن كف دست‌ها (در هر دو جنس) می‌باشند.

7ـ تظاهرات پوستی: بجز زردی كه در ابتدا به آن اشاره شد، برخی تظاهرات نادر پوستی همراه مشكلات كبدی دیده می‌شود. از مشكلات شایع‌تر می‌توان لكه‌های سیاه روی صورت و از مشكلات نادر می‌توان به لكه‌های سیاه وسیع پشت گردن (آكانتوز نیگرانس) و برجستگی رگ‌های سطحی پوست كه نمای خال یا حاشیه رشته‌ای دارند (خال عنكبوتی) اشاره كرد.

8ـ آسیت: آسیت به معنی تجمع آب و مایع در حفره شكم می‌باشد و در بین مردم به آب آوردن شكم مشهور است. مكانیسم تولید آسیت شبیه به تورم پاهاست یعنی كاهش آلبومین علت اصلی محسوب می‌شود، به علت خروج مایع و كاهش حجم مایع داخل رگ‌ها بیمار احساس تشنگی می‌كند در نتیجه مقداری مایع می‌نوشد كه این مایع باز هم در رگ حفظ نشده و وارد فضای شكم می‌شود. بنابر این یك چرخه معیوب به وجود می‌آید كه حاصل آن تشدید آسیت است. تجمع مایع در شكم و خون معمولاً حجم زیادی داشته و منجر به افزایش ناگهانی اندازه شكم و نیز وزن می‌شود. برای درمان بیماریهای کبدی با داروهای کاملا گیاهی می توانید به بخش داروهای گیاهی سایت و شربت راوند مراجعه نمایید.

برچسب ها: کبد ، راوند ، یرقان ، هفت گیاه ، عرق ، بیماری‌ها ، آلبومین ،

The Tallest Man on Earth
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 09:16 ق.ظ
If you desire to obtain a great deal from this article
then you have to apply such techniques to your won web
site.
chocolate
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 02:36 ب.ظ
Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back at some point.
I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice day!
Can exercise increase your height?
پنجشنبه 23 شهریور 1396 11:20 ق.ظ
Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Very useful information particularly the last part :) I deal with such info
much. I was looking for this particular info for a very lengthy time.
Thank you and best of luck.
karolynmrazik.hatenablog.com
شنبه 31 تیر 1396 10:31 ق.ظ
Good post! We will be linking to this great content on our website.
Keep up the great writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر